×

Wirtualna wystawa promocją sztuki

Wyjątkowa współpraca popularyzująca twórczość rodzimych artystów – wirtualna wystawa Alchemia. Szklane rzeźby Aleksandry Kujawskiej zostały wyeksponowane w nowej aranżacji apartamentu prezydenckiego Warsaw Marriott Hotel. To wydarzenie jakiego jeszcze nie było.

Warsaw Marriot Hotel i Galeria Sztuki Współczesnej Limited Edition połączyły siły we wspólnym projekcie promocji polskich artystów. Wirtualna wystawa rzeźby Aleksandry Kujawskiej jest wydarzeniem inaugurującym ten projekt.

Szklane rzeźby będzie można podziwiać w wyjątkowej aranżacji. Warsaw Marriott Hotel w ramach mecenatu i dla celów tego projektu udostępnił przestrzenie nowo odrestaurowanego apartamentu prezydenckiego. To pozwoliło zaprezentować dzieła Aleksandry Kujawskiej w kontekście wnętrza. Wyeksponowano je na 40-tym piętrze hotelu i 260 m kw. apartamentu prezydenckiego zaprojektowanego przez samego właściciela Warsaw Marriott Hotel. Szklane rzeźby współgrają z przestrzenią apartamentu, wyposażonego w obiekty światowego designu. Wszystko to pozwala wydobyć z prac artystki o wiele więcej…

O Artystce

Aleksandra Kujawska jest cenioną rzeźbiarką i projektantką specjalizującą się w szkle. Absolwentka studiów magisterskich, podyplomowych i doktoranckich Katedry Szkła, Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E.Gepperta we Wrocławiu. Aleksandra Kujawska jest laureatką licznych nagród, takich jak np.: pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Szkła „Szklana Improwizacja”, pierwsze miejsce w kategorii “Wizje” konkursu “Diament Meblarstwa” oraz wyróżnienia „Must Have!” na Łódź Design Festival w latach 2020, 2021 oraz 2023.  

Prace Aleksandry Kujawskiej prezentowane są zarówno w zbiorach muzealnych w tym Muzeum Karkonoskiego, Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Galerii Polskiego Wzornictwa, Muzeum Narodowym w Warszawie. Dzieła artystki prezentowano również na międzynarodowych wystawach sztuki w wielu europejskich miastach. Tym razem jednak będziemy mogli podziwiać prace artystki również online. Spacer wirtualny pozwala obcować ze sztuką na zupełnie nowym poziomie i na własnych zasadach.

Dlaczego Alchemia?

Wystawa nosi tajemniczy tytuł Alchemia. Jak podkreśla Aleksandra Kujawska: „Kiedy w hucie spoglądam w żar szklanej lawy, mam za każdym razem metafizyczne wręcz odczucie, że obcuję z żywą materią. Szkło w płynnej postaci promieniuje, świeci, żyje. Jego uroda i magia zmienności stanu skupienia są niebywałe.”

Niesamowitą naturę szkła, jego plastyczność i możność poddania procesowi kreacji, dzięki któremu szkło przejmuje cząstkę samego artysty podkreślają również eksperci: „W technologii wyrobu przedmiotów szklanych umieszczona jest tajemnica, która zawarta jest w pytaniu: jak z substancji bez formy własnej, płonącej lawy, złożonej głównie z piasku, kwarcu, sody i wapienia powstają niezwykłej urody przedmioty? Transmutacja szkła to prawdziwa alchemia.” – mówi Wiesława Wideryńska, kurator wystawy, historyk sztuki, dyplomowany kurator w zakresie sztuki współczesnej autorka tekstów krytycznych o sztuce jak również organizatorka wielu wystaw stałych i czasowych.

Wirtualna wystawa – co to takiego?

Skan360 został partnerem projektu, dzięki temu wykonano wirtualny spacer, pozwalający zdigitalizować szklane rzeźby Aleksandry Kujawskiej wyeksponowane w nowej aranżacji apartamentu prezydenckiego Warsaw Marriot Hotel. Wirtualny spacer umożliwia swobodną i nieograniczoną możliwość podziwiania wystawy Alchemia. To jednak nie wszystko. Nasz wirtualny spacer zapewnia również wyjątkową jakość i płynność oglądanego obrazu. Wszystkie rzeźby zostały oznaczone tagami, ułatwiającymi ich wyszukiwanie za pomocą funkcji „search”. Dodatkowo tagi zawierają szereg istotnych informacji wraz z linkiem do strony galerii, gdzie można również dokonać zakupu. Na własnych zasadach podziwiaj sztukę dokładnie z tego miejsca, w którym się obecnie znajdujesz, niezależnie od tego, która jest godzina. Dzięki wirtualnemu spacerowi od Skan360 możliwy jest innowacyjny dostęp do sztuki oraz nieograniczona wręcz możliwość popularyzacji prac tworzonych przez naszych rodzimych artystów!